faishw123 faishw123
  • 20-09-2022
  • Mathematics
contestada

Find each unit price and decide which is the better buy. Assume that we are comparing different sizes of the same brand.
Crackers:
$1.29 for 15 ounces
$1.79 for 20 ounces
The unit price for the 15-ounce package is approximately $3 per ounce.
(Round to three decimal places as needed.)

Respuesta :

Otras preguntas

Can someone help me out with this
What is the value of the product (3-2i)(3+2i)?
A pair of ordinary dice is rolled. What is the probability that each die will show a number higher than 4. 1. (1/36) 2. (1/12) 3. (1/6) 4. (1/4)
How did the growth of the middle class affect social reform during the Industrial Revolution?
What is the value of
what happens when a magniseum ion ia atracked to a chlrene ion
A 7.00 g bullet moving horizontally at 200 m/s strikes and passes through a 150 g tin can sitting on a post. Just after the impact, the can has a horizontal spe
given sin28.4=.4756, cos28.4=.8796, and tan28.4=.5407 find the cos of 61.6
If x=-3 is the only x-intercept of the graph of a quadratic equation, which statement best discribes the discriminant of the equation?
2 Points What is the term for a female reproductive cell? A. Egg B. Chromatid C. Allele D. Fertilization