kayleec9345211
kayleec9345211 kayleec9345211
  • 19-10-2022
  • Mathematics
contestada

Jin is thinking of switching from Kitty Cuisine to Cat's Meow. Before she decides, she wants to compare prices. At Penelope's Pet Parlor, Kitty Cuisine cat food is sold in 3-oz. cans that cost $0.58 each. Cat's Meow is sold in 5.5-oz. cans that cost $0.99 each. Which brand offers the better buy? Explain.
(will mark brainliest)​

Respuesta :

Otras preguntas

WHAT ADVANTAGES  DOES A GLOBE HAVE OVER A MAP OR SATELLITE IMAGE
how often is a baby Wolf born
How do you solve this equation?  8x-y=16
Write an equation to represent each relationship. Then solve the equation.34. Three times the sum of a number and 4 is the same as 18 more than the number.36.
The Odyssey book 5 study questions help!! I don't know any of these! Please!
What are three factors that could contribute to the credibility of a source and three that contribute to a source not being credible?
A study showed that there are 16 vehicles for every 10 households. How many vehicles are there for 107 million households?
A jump rope is shaken producing a wave with a wavelength of 0.5m with the crest of the wave passing a certain point 4 times per second. What is the velocity of
how to simplify 17+4x5
How do you solve this equation?  8x-y=16