shooga shooga
  • 19-10-2022
  • Mathematics
contestada

Great! You will purchase snacks for the painting class. You have a
budget of $45. You want to buy fruit and granola bars. A combination
of strawberries and grapes costs $4 per pound, and the granola bars
are $0.75 each. You need at least 5 pounds of fruit and 20 granola
bars. What combinations of fruit and granola bars can you buy?

Respuesta :

Otras preguntas

what can you infer about the cause of the starving time
How does the brainstorming method of freewriting help in writing a research paper?
Which type of force requires contact between two objects for one to push or pull the other
What distinguishes the three different classes of levers found in the human body?
How do i use committee of correspondence in a sentence?
a food bank has 50 cans of vegetables 30 loaves of bread and 100 bottles of water. The volunteers will put the items into boxes.each box will have the same numb
Is salt water a example of a compound
Paul owes Paula 35 cents and has a pocket full of 5-cent coins, 10-cent coins, and 25-cent coins that he can use to pay her. What is the difference between the
What species first appeared to walk upright?
Enlightenment concepts can be seen in the __________, a document that helped initiate the American Revolution.