lilljunc lilljunc
  • 19-12-2022
  • Mathematics
contestada

The cost of a burger is $4.50. The cost of a soda is $.75. Greg wants to treat some friends to lunch. If he has $40, how many people can he buy lunch for? Use “let” statements and inequalities in your answer.

Respuesta :

Otras preguntas

“loss is nothing else but change is natures delight."marcus aurelis “if u miss seven balls out of ten,youre batting three hundred,and that's good enough for the
Can a simple machine’s efficiency ever be greater than 100%? Explain your answer.
Can a simple machine’s efficiency ever be greater than 100%? Explain your answer.
What is 7/12 + 2/3 equal to?
Why is the Mayflower Compact so important?
please answer ASAP In what way was the empire of Ghana different from the later empire of Mali? Ghana was ruled by Malinke leaders, and Mali was ruled by Soni
Calculate the maximum kinetic energy of photoelectrons emitted from this plate when light of wavelength (λ) 520nm is directed at the metal surface. Work functio
accomplishments from the Ming emperors included
how we can find decimal between 2.15 and 2.17 ?
a salesman makes a 5% commission on all he sells. How much does he have to sell to make $1500