nicoboo23
nicoboo23 nicoboo23
  • 16-05-2023
  • Mathematics
contestada

A greengrocer buys 20 cases of oranges at a cost of $15 per case. Each case contains 10 kg of oranges. If he sells the oranges at $4/kg, how many kilograms must he sell before he makes a profit? If he sells all the oranges what will be his profit?

Respuesta :

Otras preguntas

please help me answer this
A restaurant makes cornbread. For each batch of cornbread 3/4 cups of sugar is needed. If the chef used 21 cups of sugar, how many batches of cornbread did he m
One shake and two beef burritos provide 3040 calories. Two shakes and one beef burrito provide 2840 calories. Find the caloric content of each item.
Can y’all help me find the answer of this math question plz thx
what is the surface area of the monument
What circulation cell affects most of the weather in the United States?
Calgary Manufacturing company makes chairs and desks. The following costs were incurred in making its products during its first year of operation. Chairs Desks
combine like terms for 2x + 4 + 6x - 3
How did the development of the Silk Road benefit the Chinese economy? A. It decreased the cost of exporting goods. B. It enabled Chinese workers to migrate
What is Typhoid? please explain I wanna know what it is! : )