polloAngelo8899 polloAngelo8899
  • 19-03-2024
  • Business
contestada

Jack's Grocery is manufacturing a store brand item that has a variable cost of $0.75 per unit and a selling price of $1.25 per unit. Fixed costs are $12,000. Current volume is 50,000 units. What is the contribution margin per unit?

A) $0.50
B) $0.25
C) $0.75
D) $1.00

Respuesta :

Otras preguntas

An analogy from civil disobedience
predict how two differenet herbivores can share the same plant resource
The perimeter of a square garden is to be at least 22 feet but not more than 36 feet. Find all possible values for the length of its sides.
9 students volunteer for a committee. How many different 6-person committees can be chosen?a. 1 b. 362,880 c. 60,480 d. 84
The greatest common factor of 3m squared n + 12mn squared is
solve for y: 3/4(5x-y)<3
What are the half equations that exist in thus reaction: 4Na + O2 --->2Na2O .
If the substances below, which is best able to conduct electricity? a. KBr(l) b. NaC₂H₃O₂(s) c. C₆H₁₂O₆(aq) d. CH₃OH(aq) e. NaCl(s) It would be great if you c
Write a quadratic function in standard form with zeros 9 and -4
Dogs are able to hear much higher frequencies than humans are capable of detecting. For this reason, dog whistles that are inaudible to the human ear can be hea