miguel75 miguel75
  • 17-05-2018
  • Mathematics
contestada

If nick bought 5 apples for 4.45 what would be the cost for 7 apples

Respuesta :

jspjulie
jspjulie jspjulie
  • 17-05-2018
4.45/5 = .89 ea therefore if you multiply .89 by 7 you would get $6.23
Answer Link
Fluerie
Fluerie Fluerie
  • 17-05-2018
Hi there!

First, we need to divide 4.45 by 5

Which would give us - 0.89

Therefore, now we know that each apple costs $0.89 

2 more apples would be 0.89 + 0.89 + 4.45 = 6.23

Therefore the answer is $6.23 = 7 apples

Hope this helps you!

~DL




Answer Link

Otras preguntas

please help. it’s 7th grade math. (mathematics)))
I NEED HELP ON THIS QUESTION!
Yo quiero un hotel que ofrezca comida y atracciones en el precio. Este tipo de hotel es con todo incluido con todo excluido con todo separado con todo aparte
Saba used synthetic division to divide a polynomial f(x) by x + 1, as shown. What is the value of f(-1)?
how do i do this its science
Secondary storage devices are sometimes referred to as
the width of a rectangle is 23 units less than 4 times the length. what ia the expressuon for the perimeter?
How do I solve this?
Given: x + y = 10. If x = -21, what is y?
What is the climate for Semi arid