hdjddjdj hdjddjdj
  • 18-07-2018
  • Mathematics
contestada

*HELP PLEASE*
WILL GET BRAINLIEST ANSWERRRR!!!

HELP PLEASE WILL GET BRAINLIEST ANSWERRRR class=

Respuesta :

macaroni1107
macaroni1107 macaroni1107
  • 18-07-2018
I believe the first bag is $5.03 per pound and the second bag is $4.86 per pound so the second bag is the better deal. Good luck!
Answer Link
puppies22
puppies22 puppies22
  • 18-07-2018

Hi!

so what you want to do is take the price and divide it by the pounds.

11.98/2.38 = $5.03 per pound

19.49/4.01 = $4.86 per pound

the better buy is the 4.86 per pound

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

When might knowing the relative location be more helpful?
write the sum of 32+20 as the product of their GCF and add another sum
What are the opposites of 3, 7.5 and -2 2/3?
whats x-y=-3 and whats 2x+y =12
Which is not produced by condensation? A. fog B. dew C. clouds D. smog
F=9\5c+32 expresses the relationship between celcius and fahrenheit. Slove for c
4th grade go math question: write the name of the period that has the digits 913 in the number 913,256
explain how you can solve 8x45 using the distributive property
All of the noble gas elements except neon have 8 electrons in their outermost energy level. True or false
All of the noble gas elements except neon have 8 electrons in their outermost energy level. True or false