jazzneedhelp
jazzneedhelp jazzneedhelp
  • 18-08-2018
  • Mathematics
contestada

A 12 oz of thanksgiving stuffing is 2.15,while a 16 oz costs 2.88. Which is the better buy?

Respuesta :

HelpfulHelp
HelpfulHelp HelpfulHelp
  • 18-08-2018

It would be better to buy 16 oz for 2.88.

Why?: 12 oz for 2.15, it would cost roughly 5.58. And 16 oz for 2.88 cost 5.55 per. So, it's 3 cents cheaper per.

Let me know if this helps! Have a great day!

Answer Link

Otras preguntas

3 physical properties i could use to organize a set of cookware
The projection screen in the school auditorium is 5 times as long and 5 times as wide as the screen in te library. The screen in the library is 4 feet long with
List 5 ways to draw a rectangle into a congruent figure using one line
how do i answer 4+3 x 2 to the third power + 5 to the second power
Why do you think parents accord less priority to girls education as compared to boys
List 5 ways to draw a rectangle into a congruent figure using one line
Construct a food chain for each list of organisms below.. moose, fish, osprey, black fly, grass.. grass, wolf, mosquito, deer, dragonfly
it takes 10 workers 10 days to paint 10 houses. How many houses can five workers paint in five days?
Which statement is not true about an adverb?  A.It always ends in -ly. B.It usually modifies a verb.  C.It can modify another adverb. D.Its position in a senten
[tex]a 1 over 2 (a +b) h for a [/tex]