nicolette90 nicolette90
  • 20-08-2018
  • Mathematics
contestada

At the farmers’ market, two pounds of peaches cost $4.20. How much will five pounds cost?

Respuesta :

mmcuebas
mmcuebas mmcuebas
  • 20-08-2018
Each pound of peachs costs $2.10.
($4.20 ÷ 2)

Therefore five pounds of peaches would be $10.50.
($2.10 × 5)

Answer Link
trenton9 trenton9
  • 20-08-2018
10.50 because 2.10 times 5 =
Answer Link

Otras preguntas

Read the sentence. Take the cookies out of the oven when the timer rings. Which word in the sentence does the adverb clause modify? A, cookies B
Consider the nonflowering plant growing along the wall that is pictured below. What type of plant is this? A angiosperm B bryophyte C seed D gymnosperm
What language are scientific names written in, and why are they written that way?
The electoral system of Australia enforces "compulsory voting," which means that A) all citizens are required to vote. B) voting for President is not a
Which alliance was the United States associated with in 1945-1950? Which alliance was Great Britain associated with in 1945-1950? Which alliance was Germany ass
Mason stacked 1-foot cubes shaped boxes in a warehouse what is the volume of the stack of boxes
Triangle def with the given measurements is rotated in space about side de. which answer gives the solid formed and its surface area?pyramid with surface area a
How many times does 1300 go into 65?
Help with pre algerbra equations PLZ
Mao Zedong who was he