emmaliv13 emmaliv13
  • 20-03-2016
  • Mathematics
contestada

Chris brought 2 umbrellas each costing $13.He brought 3 ponchos each costing $4 how much did Jack spend in all

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 20-03-2016
We know that 2 umbrellas each cost $13, so 13*2=26 and we also know that he brought 3 ponchos that cost $4, so 4*3=12. The question asks how much did Jack spend in all. In all means add, so we add 26+12 which equals 38. So, Jack spent $38.
Answer Link
angell1 angell1
  • 21-03-2016
Jack would have spent a total of 38 dollars all together
Answer Link

Otras preguntas

What are two events that ended the revolutionary War (Hint: They happened two years apart.)
The following sentence has been revised in several ways. Which of the revisions does not improve the awkward or illogical construction? Fustian writing is where
temperature in degrees Fahrenheit F decreased at a constant at a constant rate from 0 F to -35
The __________ climate of Latin America influenced the U.S. company United Fruit to establish stronger ties throughout Middle and South America. A. tropical
How many moles of h2so4 will be produced from 8.21 moles of fes2?
How would you explain what a prime number is to a 3rd grader?
The ratio of white flour to whole wheat flour in a bread recipe is 2:3. The recipe uses 10 cups of flour. How much of each type of flour is needed?
Before people can take part in an election in the United States , they must
(c) which species has the strongest nitrogen-nitrogen bond, n2h4, n2, or n2h2?
A system of equations consists of y = x3 + 5x + 1 and y = x. The equations are equal at approximately x =