briannachester3 briannachester3
  • 17-10-2018
  • Mathematics
contestada

To fill the 18 gallon gas tank in samantha's car, it cost her $49.1. Find the cost per gallon

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 17-10-2018

Answer:

$2.73 per gallon.

Step-by-step explanation:

Divide 18 from 49.10 to find the unit rate.

49.10/ 18 = 2.7277... The seven is continued.

2.7277... is the unit rate.

The cost per gallon is $2.73

Answer Link

Otras preguntas

Tina uses a $50.00 gift certificate to buy a pair of pajamas for $17.97, a necklace for $25.49, and 3 pairs of socks that each cost the same amount. Tina has to
I need two know the work and the answer don't remember?
How do you solve this ?
during which stage of prenatal development does the heart begin to beat a. fetal b. ferminal c. conception d. embryonic
what is the term for an individual who moves permanently to a new country
35 POINT QUESTION, WILL MARK BRAINLIEST. Which of the following options is a 3rd degree polynomial with exactly 1 real root?
Read the passage from Animal Farm. Napoleon took no interest in Snowball's committees. He said that the education of the young was more important than anything
Question: 1. What is the value of x? Show your work to justify your answer. (2 points) 2. What is the value of the exterior angle? Show your work to justi
Which city would be MOST likely to have its economy centered around MAINLY the timber industry?
in a patient woth possible spinal cord injury your primary responsibility is to