abby2036 abby2036
  • 17-10-2018
  • Mathematics
contestada

A mom bought her kids 3 cartons of milk for $1.25 each and 6 donuts. The total cost was $6.90. Write an equation to determine the cost of a donut.

Respuesta :

ReggyEvans
ReggyEvans ReggyEvans
  • 17-10-2018

$6.90 = 6d - ($1.25 x 3)

Donuts = d

I hope I helped

Answer Link
paraelyn
paraelyn paraelyn
  • 17-10-2018
6.90 - (1.25 * 3)
answer / 3

Hope it helps!
Answer Link

Otras preguntas

Forty percent of the students in a fourth grade class are 9 years old. Another 0.25 are 10 years old, and the rest of the class is 11 years old. Write the numbe
In the winter the temperatures dip below zero, so many people vacation in warmer climates simple compound complex or compound-complex
Why was Benjamin Franklin think the bald eagle was a lazy theif
writing skills writing assignment
Would frederick douglass have agreed with kaepernicks actions?
What does the hard disk drive do?
lipase ,maltase,protease are all members of a group of catalysts
Help? It would mean a lot...
In 1767, charles townshend proposed a series of taxes known as the townshend acts. these taxes were different from the stamp act because they were
Find four consecutive integers whose sum is 114. The integers are ______, ________, __________, and _________.