kekeky02
kekeky02 kekeky02
  • 18-10-2018
  • Mathematics
contestada

Find the unit rate. Twelve gallons of gas cost $22.68.

Respuesta :

AaronWiseIsBae
AaronWiseIsBae AaronWiseIsBae
  • 18-10-2018

To find the unit rate, all we need to do is divide $22.68 by 12

22.68 ÷ 12 = 1.89

Therefore, each gallon of gas costs $1.89

Hope this helps you

-AaronWiseIsBae :)

Answer Link

Otras preguntas

Three yrs ago Reagan was three times as old as Sarah and half as old as Lauren. Three yrs from now, Reagan will be twice as old as Sarah.  How old are they now?
How do you estimate 3/4 - 1/8?  How much of 3/4 is left?
action wheels Manufactures models of antique cars for collectors.In augus,it manufactured 300 model cars.In September, action wheels manufactured 5 % fewer mode
what is 12/21 reduced to
how do volcanoes change the surface of the earth
Why was Rome's creation of a common currency so important?
what makes the British rule over India possible ?
Christy drove 270 miles in 6 hours at a constant speed how long would it take her to drive 405 miles at the same speed ?
5x+10=24-2x what is this called?
Many viruses released into the air survive for only short periods of time. Which of the following is the most likely reason for this? A. Viruses attract antibo