connie87 connie87
  • 18-10-2018
  • Mathematics
contestada

Corey bought 2 1/2 liters of paint for $ 60.
What was the cost per liter of paint?

Respuesta :

Foofoobug
Foofoobug Foofoobug
  • 18-10-2018
60/2.5= 24. Each liter was $24.
check $24×2=$60
Answer Link

Otras preguntas

The diagonal of a cube is 28 cm. Identify the length of an edge. Round to the nearest tenth, if necessary. HELP PLEASE!!
Help me answer this question
Please help me with this 50 points Will marks brainliest
A box holds 24 containers of yogurt. Each box has 4 flavors with 6 containers of each flavor. If you choose three yogurts without looking and don't replace them
please help me i've been doing this for like 4 hours and i used up my last brain cells...Use the Pythagorean theorem to answer the question. Josie walks 2 miles
How are human red blood cells different from all other human cells?
How were farmers and banks connected in the 1930s?
Which linear equation represents a non proportional relationship A y=1.5x B y=x+3 C y=4/5x D y= -3x
Kate has a coin collection. She keeps seven of the coins in a box, which is only 5% of her entire collection. What is the total number of coins in Kate’s coin c
An artist used silver wire to make a square that has a perimeter of 40 inches. She then used copper wire to make the largest circle that could fit in the square