YaBoiMando7227 YaBoiMando7227
  • 18-10-2018
  • Mathematics
contestada

Rosted peanuts cost 3 per pound what is the cost of 6 pounds

Respuesta :

marandafendley
marandafendley marandafendley
  • 18-10-2018
If one equals 3 then 3 times 6 = 18 pounds
Answer Link
just0me
just0me just0me
  • 18-10-2018

So if its three dollar's a pound and you buy six pounds you just Time's six, -which is the number of pounds you gave me- Times three -this will get you the cost of every pound.-  

6 x 3 = p the whole amount for 6 pounds of you're dear roasted peanuts ^.^

Also just so you wont waste time doing the work the answer is $18.

Hopefully this helps ^0^ Mark Brain




Answer Link

Otras preguntas

x^2+10x-y+15=0 what is the vertex of this parabola?
Who was the first American to drill an oil well?
what are differences between the girondins and the mountain
which of these describes a potential short story? a. 1956 b.frustrated c.an elementary student named Timmy
Simplify y•y^3•y^2 help
A 334-mL cylinder for use in chemistry lectures contains 5.363 g of helium at 23 ∘C. You may want to reference (Pages 404 - 407) Section 10.4 while completing t
A protein containing several proline residues is: a. not likely to form quarternary structures. b. likely to be found in beta turns. c. not likely to form alpha
What is a popular blog search engine?
Write the sum of 48+14 as the product of their GCF and another sum
Bragster Bar, a brand of energy bars in Canada, sells its bars singly or in packs of two in South Asian markets instead of their regular multiple-item packaging