GHOSTSARENEAR1313 GHOSTSARENEAR1313
  • 18-10-2018
  • Mathematics
contestada

A mom bought her kids 3 cartons of milk for $1.25 each and 6 doughnuts. The total cost was $6.90. Write an equation to determine the cost of a doughnut.

Respuesta :

lawnview4244 lawnview4244
  • 18-10-2018
3•1.25=$3.75 +6 =$6.90-$3.75=$3.15
Answer Link

Otras preguntas

what is the value of 4x+9 if x=3?
Many Mayas lost all of their belongings and were forced out of their villages during the civil war that raged in Guatemala for more than ____ years.
Complete the sentence 7 is 1/10 of
What is 5.6 × 10^−3 yd/year in feet per day?  A.6.813 × 10^−7  ft/day  B.6.132 × 10^−6  ft/day  C.5 × 10^−6  ft/day  D.4.6 × 10^−5  ft/dayPlease explain the ans
Acid precipitation is caused by a mix of     A. respiration, carbonic acids, and seawater.B. water, soil, and air.C. sulfur dioxide, carbon dioxide, and nitrog
Can you show 0.02 using only tenth place-value blocks?
Elaine is 8fears younger than her brother Tyler.the sum of their ages is 34.Define a variable and then write and solve an equation to find Elaine's and Tyler's
Solve ax + by + c = o for y
Sue wrote a double fact. It has a sum less than 10 and greater than 4. The addends are each less than 5. What fact might she have written?
Your parents order an oven from England. The temperature dial on the new oven is calibrated in degrees Celsius. If you need to bake a cake at 350°F in the new