maddiez maddiez
  • 18-10-2018
  • Mathematics
contestada

Kate bought a 22 ounce of cereal for 3.67. How much did she pay per ounce

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 18-10-2018

Answer:

$0.17/oz

Step-by-step explanation:

The unit cost is $3.67/(22 oz) = $0.1668/oz, or, rounded off, $0.17/oz.


Answer Link

Otras preguntas

In the first month, ten thousand, forty-two students used the library. In the third month, only four thousand, seventy-five students used the library. How many
VERY REGENT PLEASE HELP A lender estimates the closing costs on a home loan will be 3.75% of the loan amount of $120,000. The actual closing costs are listed b
Which us presents worked with civil rights leaders to secure equality and liberty
What types of exploration have people done in the Southern-Atlantic states? NEED ANSWER QUICKLY :)
7/12 belongs to which set of numbers
what stage occurs after cytokinesis
why didn't the federal local governments collect an excise tax on alcohol during prohibition
5. What property of equality is used to transform the equation from the first step to the second step? [tex]\frac{x}{5}[/tex] =2 → X = 10
I NEED HELP1. List the most common food-borne illnesses and how to prevent them using the four simple steps to food safety. 2. List the trustworthy sources wher
The ___ Boys were vigilantes from Pennsylvania. Pontiac Paxton Freedom Liberty Powhatan