reebass61
reebass61 reebass61
  • 18-10-2018
  • Mathematics
contestada

If granola costs $2.40 per pound, how much does 0.9 pound of granola cost?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 18-10-2018

2.40           ?

------- = ---------

1 lb         .9 lb


using cross products

2.40 * .9 = 1 * ?

2.16 = ?

.9 lbs of granola = $2.16

Answer Link

Otras preguntas

what does under secretion of growth hormone results in
The Tories were members of one of two political parties; they had Royalist preferences and supported the church and state already existing. True or False?
rephrase: "If you love something, set it free. If it comes back, it's yours. If it doesn't, it was never yours to begin with"
x+5>(or equal to)10 What is X?
help me define these words (look at picture to see the words)
plz help if you can plz I really need help thx
What did Darwin observe about finches in the Gal�pagos Islands? a. Their feathers were adapted to match their environment. b. Their beaks were adaptations rel
why are people hesitant about reporting corruption
A block in the shape of a cube has sides that are 2 over 1\2 inches long. what is the volume of the block????
An echo is an example of sound wave A) diffraction. B) interference. C) reflection. D) refraction.