maxineodom2003ovxge6 maxineodom2003ovxge6
  • 18-10-2018
  • Mathematics
contestada

a local club sells candles for a fundraiser. a set of 6 candles sells for $18.00. what is the cost per candle?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 18-10-2018

$18.00 divided by 6

18/6 = 3

each candle costs $3.00

Answer Link
23butte38 23butte38
  • 27-01-2020

Answer:

The cost per candle is $3.00

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

How did the division of Europe between Catholicism and Protestantism affect the distribution of religions in the new world?
If the standard kilogram bar kept in Paris were subjected to a net force of 1 newton, what acceleration would it have as a result?
Persuasive exposition writing:Endangered Animals Need Our Protection.
One reason common names are not useful to biologists is that they......A. are in Latin.B. can apply to more than one animal.C. are too long.D. require the use o
What's the definition of Ecology
How did Elizabeth 1st defeat the Spanish Armada?
what is 1/10 of 400.00
how many pints are in 445 ounces
explain how the rabbit depend on energy from the sun.
The add-ins are: 476, 832, 5769, 300, 892, the sun is?