collinsh366 collinsh366
  • 16-11-2018
  • Mathematics
contestada

48oz big gulp for $1.39 or a 32 oz coke for $.89.

Respuesta :

montgomerykail montgomerykail
  • 16-11-2018

32 oz coke for $0.89 is the better deal

Answer Link
windyyork windyyork
  • 01-10-2019

Answer:  32 oz coke for $0.89 is better deal.

Step-by-step explanation:

Since we have given that

48 oz big gulp for $1.39.

so, unit rate would be

[tex]\dfrac{1.39}{48}\\\\=\$0.028[/tex]

32 oz coke for $0.89.

So, unit rate would be

[tex]\dfrac{0.89}{32}\\\\=\$0.027[/tex]

So, 32 oz coke for $0.89 is better deal.

Answer Link

Otras preguntas

What are the 3 main classifications of meteors?
Multiple Choice Read the paragraph and choose the correct mark of punctuation that belongs in each underlined space. Wow __(1)__ Look over there by the tree at
How did dhumaketu filled loneliness and grief in the story "THE LETTER"?? PLS ANSR AS SOON AS POSSIBLE
The hormone ANP is produced by the...
why are antibiotics ineffective against viral infections
What is the y-intercept of the function, and what does this tell you about the car?
ask me a question and then ill answer it
Select all that apply. The two minor Indian kingdoms studied in this chapter were the: Pandyan Gupta Pallavas Mauryan
Which set of international standard focusess on company's enviornment responsibility? Options ISO 9000 ISO 9001 ISO 14000 ISO 9002
Define abiotic factors