JessicaLao2716 JessicaLao2716
  • 16-11-2018
  • Mathematics
contestada

The price of an apple is $a. While the price of an orange is $b. find the total price of 8 apples and 5 orange?

Respuesta :

iiMGii
iiMGii iiMGii
  • 16-11-2018
SOLUTION:

Price of one apple = $a

Price of one orange = $b

Therefore:

The price of 8 apples and 5 oranges = 8a + 5b

Hope this helps! :)
Have a lovely day! <3
Answer Link

Otras preguntas

How can you use the slope of a line to describe the line?​
Fill in the blanks pls help sun, photosynthesis, radiant energy, food, chemical energy, water, glucose, carbon dioxide, oxygen All organisms need glucose, or a
which macro-molecule is considered an amino acid?
In a section of a lake, there are 8 sailboats ther for every 6 motorboats. Which could be the number of sailboats and motorboats? Select all that apply.​
In which reaction is there a transformation of mass into energy?​
HELP!!! Find the exact value of cos A in simplest radical form.
the ages of two brothers are in the ratio 8:3, In three years time their ages will be in the ratio 9:4 .Find the difference between their ages.​
Which species concept invokes the importance of disruptive natural selection to maintain a pair of similar species found in different, but nearby, environments?
Please help with this math its easy but i really need to get it in
Python please! On a piano, a key has a frequency, say f0. Each higher key (black or white) has a frequency of f0 * rn, where n is the distance (number of keys)