davis5016 davis5016
  • 16-11-2018
  • Mathematics
contestada

Which isn't the least expensive per Oz rounded to the nearest cent 20oz for $1.79 or 2 pounds 2 Oz for $2.59

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 23-11-2018

This problem calls for calculating the unit cost in each case and then comparing the unit costs.

$1.79

---------- = $0.09/oz

20 oz

Noting that 1 lb = 16 oz,

$2.59

---------- = $0.14

18 oz


$1.79 for 20 oz is definitely the better buy (less expensive) when compared to $2.59 for 18 oz.



Answer Link

Otras preguntas

what was one major effect of the opening of the canal?
What is 10m^2+100m+250 factored
Which word best describes the federal government that was created under the Articles of Confederation?
Simplify: 5q^2r (times) 2q^4r^7 -------(fraction bar)---------- 6r^2t^2(times) 4q^3r^3
find the expression to (x-1)(x-9)
You're a member of the Republican Party. You go to vote for the party nominee for president. On your ballot are candidates for both the Democratic and Republica
What is another way to write that the treaty of Versailles was not a good settlement to ensure the peace and help Europe recover from the war? HELP !
Sally has made a scale drawing of the airplane, in which the wingpsan is 10 inches and the tailspan is 3 inches. What is the actual tailspan of the airplane? A
Help please. Do NOT answer if you don't know it. Thank you.
The graph shown is for the inequality y ≥ x. The graph has one thing wrong. What is it?