someone4477 someone4477
  • 19-11-2018
  • Mathematics
contestada

Can someone give me the answer? I’m really confused

Can someone give me the answer Im really confused class=

Respuesta :

jcherry99
jcherry99 jcherry99
  • 19-11-2018

1 pound of rice costs $3.45

1.2 pounds of rice costs x

Set up the proportion

1 / 1.2 = 3.45 / x               Cross Multiply

x = 1.2 * 3.45                   Combine

x = $4.14                          Answer

Answer Link

Otras preguntas

The quantum state of a particle can be specified by giving a complete set of quantum numbers (n,l, ml,ms). How many different quantum states are possible if the
please help me on this i’ll mark u the brainliest
simplify 3^2/3 x 3^4/5
Brother in the land book: 1.Why do you think Richard wanted to save big water bottles for himself? Is this act of his justified? Give at least one reason for yo
please help me on this
Which measure of central tendency is more representative of the typical observation if the graph of the data is skewed to the right?
To provide excellent customer service to those in the electrical industry through the use of high-tech solutions is an example of a:__________. A) work structur
What happens when the two addends have opposite signs and the number with the larger magnitude (size) is positive?
To the nearest square meter, what is the curved surface area of the half pipe if it’s 7 m long?The radius is 2.5 m
In STU, M\S = (6x – 15)°, m\T = (2x − 2)°, and m\U = (4x – 7). What is the value of x? [( pic added above])