Benysod6932 Benysod6932
  • 19-11-2018
  • Mathematics
contestada

If apples cost 3.50 cents per pound how much would 1 1/2 pounds cost

Respuesta :

katewhaley
katewhaley katewhaley
  • 26-11-2018

Answer:

$4.75

Step-by-step explanation:

3.50/2 = 1.25

1.25 + 3.50 = 4.75

Answer Link

Otras preguntas

If you skip the cool-down portion of exercise,
In circle F, arc AD = 80 and arc BC = 120. Find the measure of angle CED. a. 80 b. 100 c. 50 d. 20
Kara is accepting an award. she wants to use a method of delivery that has the most potential for eye contact with the audience, because she wants to really "dr
The Supremacy Clause forms the root of what aspect of the country’s government system?
Please help me plzzz
We were all ranked together at the valuation. Men and women, old and young, married and single, were ranked with horses, sheep, and swine. There were horses and
Both petroleum and coal are made up of complex carbon-based molecules, and both originated with living creatures of some kind. Both are vital sources of energy
Immigrants from _____ are the ancestors of about half of Suriname's current population. Asia Africa Europe Australia
Revenue at a major cellular telephone manufacturer was $2.3 billion for the nine months ending march 2, up 85 percent over revenues for the same period last yea
How does carbon dating tell us how old a bone is