BellaTheWeirdo
BellaTheWeirdo BellaTheWeirdo
  • 19-11-2018
  • Mathematics
contestada

Which is the best to buy?

A) 16 oz of hand soap for $2.40

B) 20 oz of Hand soap for $2.80

C) 24 oz of hand soap for $3.00

D) 12 oz of hand soap for $2.00

Respuesta :

josie311251
josie311251 josie311251
  • 19-11-2018

Answer: C

You want to find out the cost per ounce.

A:

2.4/16 = 15 cents per oz

B:

2.8/20 = 14 cents per oz

C:

3/24 = About 13 cents per oz  (0.125)

D:

2/12 = About 17 cents per oz (1.66666667)

The cheapest one is C, about 13 cents per oz.

Answer Link

Otras preguntas

what is the rationing and wartime production of World war 2
Supporters of the New Jersey Plan
Physical changes produce new substances. True or False?
mallorie has $5 in her wallet.if this is 10% of her monthly allowance what is her monthly allowance
what tool used to see the movement of storm clouds
An interview conducted by a research writer would be a primary source. True False
This political Party was formed in Wisconsin in the 1850s and was largely supported by Northerners who favored its anti-slavery policies.
why does Old Yeller begin sleeping in the boys bedroom?
one characteristic of all living organism is that they
How does population density differ from population size? a.Population size takes all organisms into account, while population density only takes specific age gr