MILLEDGE375 MILLEDGE375
  • 20-11-2018
  • Mathematics
contestada

Three ounces of cinnamon cost $2.40. If there are 16 ounces in 1 pound , how much does cinnamon cost per second ?

Respuesta :

ashley822
ashley822 ashley822
  • 26-11-2018
Per second, or per pound? Because if it were per pound than it would cost about $12.72. Though, I’m afraid with seconds, those units of measurement don’t make a lot of sense together.
Answer Link

Otras preguntas

Select the following series as finite or infinite. 5 + 10 + 15 + 20 + . . . + 5n + . . . Finite Infinite
WHAT LAB VALUE IS CONSISTENT WITH DIABETES INSIPIDUS
Plz help me with this
what is the diameter of circle of area 3850​
Enrique_______la tarea
the two figures are similar. write the similarity. justify your answer.
Read the following paragraph. Select each of the ways Ramiro was financially responsible. Ramiro was going to buy a car, so he shopped around on the Internet fo
Adolescents reach physical and sexual maturity before their brains finish growing. The gap between sexual maturity and cognitive maturity is wider for girls tha
Izzy's dog is 10 and 1/2 years old Pages dog is 18 months old how many years older is Izzy's dog​
4. Find the area of the rhombus.