xiomaravarona8
xiomaravarona8 xiomaravarona8
  • 18-12-2018
  • Mathematics
contestada

a store has apples on sale for $ 3.00 for 2 pounds. how many pounds of apples can you buy for $9? if an apple is approximately 5 ounces.

Respuesta :

Ihateboysthataremean
Ihateboysthataremean Ihateboysthataremean
  • 18-12-2018
6 pounds, because if you have $6 then you would have 4 pounds. plus $3 more is 6 pounds.
Answer Link

Otras preguntas

please help Select the correct answer. Find the inverse of function f. F(x) = 9x-7
John scored a mean of 19 points in his first.3 basketball games. In his fourth game, he scores 23 points. What is his average score for all four basketball game
Solve the triangle. Round your answers to the nearest tenth.
Please help :') I don't understand this at all
Please Help! what is g(x)?​
Select the correct answer from each drop-down menu. is a complete analysis and telling of the life story of a person who is not the author. A memoir is a compil
can someone please help
Do you think recycling should be mandatory? If so, why?
NEED HELP ASAP ON THIS
α' β5. A quadratic equation 2x2 = 6x + 3 has two roots p and q. Find the quadratic equations withroots p2q and pq2?​