brandon122623 brandon122623
  • 18-12-2018
  • Mathematics
contestada

Justin buys candy that cost 6$ per pound he will spend at most $66 on candy what are the possible numbers of pounds he will buy

Respuesta :

ThomasSpradling ThomasSpradling
  • 26-12-2018
If each pound costs six dollars, and you have $66 available, you have to think: how many six-dollar pounds will fit in $66. That is 66 divided by 6. ANSWER: 11 pounds.
Answer Link

Otras preguntas

The appendix and kidneys kidneys and liver liver and pancreas add juices to help digestion
What is the process called when a fugitive flees to another state and is apprehended then sent back to the original state in which they fled?
Wise stars” is an example of _____. alliteration hyperbole a couplet personification
Nuclear power plants generate __________________.
how did the treaty of versailles help pave the way for the nazi party to gain control of germany
. The value of a professional basketball player's autograph rose 40% in the last year. It is now worth $308.00. What was it worth a year ago? $210.00 $240.00 $
Which was a major reason that many southern blacks migrated to the North and West during World War II? A. to enlist in the armed forces, which was not pe
equivalent of 1.2 metre in cm
Trying to relate to the text as you read will A. help you read more actively B. teach you new vocabulary C. show you how to perform task D. keep you from being
ms. mckee wants to give each student in her class some candy. She wants everyone to recieve an equal number of jelly beans. She has less than 100 jellybeans. If