lillywoody090306
lillywoody090306 lillywoody090306
  • 19-12-2018
  • Mathematics
contestada

A bakery offers a sale price of $2.50 for 4 muffins What is the price for a dozen muffins?

Respuesta :

mickihanna101
mickihanna101 mickihanna101
  • 19-12-2018

Answer:$7.50


Step-by-step explanation:

multiply 2.50 by three because four goes into 12 three times.

Answer Link
hennessylove51905
hennessylove51905 hennessylove51905
  • 19-12-2018

Answer:

30.00$

Step-by-step explanation:

All you have to do is multiply 2.50 by 4 and that equals 10.00

And then know how much a dozen is which equals 12.

And last multiply 2.50 by 4, 3 times and you will get 30.00

Answer Link

Otras preguntas

I need help with this math worksheet
How does Wheatley’s use of couplets relate lines to one another?
Which of the following is a good electrical conductor? plastic concrete wood gold
The volume V of a cylindrical can is represented by the formula V=πr2h, where h is the height and r is the radius. A cylindrical can has a volume of 1152π cubic
What is the area of the shady sector
Show work Find the volume Round to the nearest tenth
If sandy can afford car payments of $350 per month for 4 years, what is the price of a car that she can afford now? Assume an interest rate of 7.2 percent
According to Aristotle’s three critical elements of good communication, what equates to logic?
Which statement best describes an axis of symmetry for this regular hexagonal pyramid? The axis passes through the vertex and through the center of the base. Th
Adolescents may have difficulty curbing risky behaviors because the _________, the part of the brain responsible for reasoning, decision-making, and self-contro