ChronicGamingRB ChronicGamingRB
  • 19-12-2018
  • Mathematics
contestada

Matthew can buy an 8-ounce jar of salsa for $2.85 or a 15-ounce jar of salsa for $5.65. Which jar is the best buy and what is the unit rate?

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 20-12-2018

Answer:

The $2.85 jar is the better buy.

Step-by-step explanation:


Start by finding the two separate unit rates.  Then compare them:

$2.85

---------- = $0.36/oz

8 oz

$5.65.

----------- = $0.38/oz

15 oz


The $2.85 jar is the better buy, as its unit cost is lower.




Answer Link

Otras preguntas

#1) The balance of Sue's credit card that is subject to finance charges is $221.68. Her card has an APR of 18% and uses a monthly periodic rate. (a) What is the
What is another term for the notes that a reader can add to text in a word-processing document?
Which best describes a couplet? A. A three-line stanza with two rhymed lines B. A stanza that contains two lines C. A stanza that contains three lines D. A four
What is the equation of a line that goes through the point(0,2) and has a slope of 1?
Explain how mountains influence climate.
That the fifth amendment says that the government cannot take away a person I don't know what goes there
round 54 5123 to the nearest thousand
Duties are to obey the law. True or False?
What is the change in air pressure over a given distance called?.
Kylie is on a vacation with her family. She has to travel 48 miles to reach her destination. She has already traveled 16 miles. How much farther does she have t