alissa34
alissa34 alissa34
  • 18-01-2019
  • Mathematics
contestada

apples are on sale the grocery store at a price of 8 apples for $4.00. maggie buys 12 apples. if she is charged sale price for apples, how much will maggie pay?

Respuesta :

lexiarballo6 lexiarballo6
  • 18-01-2019

Answer:

$6.00

Step-by-step explanation:

if it is $4.00 for 8 apples then that means each apple is 0.50 cents

Answer Link

Otras preguntas

Animals behave in order to satisfy ___ needs.
History of the blue train including the origin, important dates and stages of development and latest innovation.
Johannes Kepler discovered the laws that bear his name by analyzing the observational data of which astronomer? a. Tycho Brahe b. Galileo Galilei c. Sir Isaa
9=72 8=56 742 6=30 5=20 3=?
what is the absolute value of -12.5
When the cell duplicates chromosomes and separates into two separate nuclei, the cell is said to be in what phase? G0 phase interphase M phase S phase
How did the satellite change lives of the people?
If a new housing development goes up, the original ecosystem can repair itself. a. True b. False
What led Harburg to write the song, “Brother, Can You Spare a Dime?”
Selling indulgences was a way for the pope to raise money. a. True b. False