yelyzaveta
yelyzaveta
16-09-2014
Mathematics
contestada
what are examples for a rate
Respuesta :
booner
booner
16-09-2014
Rate is a ratio that compares two quantities of different units.
20 oz of juice for $4, miles per hour, cost per pound etc. are examples of rate.
Answer Link
AL2006
AL2006
16-09-2014
-- 36 miles per hour
-- $3.55⁹ per gallon
-- 8 hours per day
-- $7.35 per hour
-- $3.79 per pound
-- 20 children per 3rd grade classroom
-- 40 hours per week
-- 12 eggs per dozen
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 96+ )
Otras preguntas
why do people break the law
who sold Land to the Quakers in new Jersey
how to divide 14.6 divided by 2
28:22:24 ratio simplyfied
What limits cell division?
explain how salinity changes in sea water
Why did the colonists dislike the sugar act?
Jeff goes to a theme park to ride the roller coaster. The theme park charges an entry fee in addition to a fee for each roller coaster. 5 rides = $35 and 11 rid
simplify 5x^4y^3 * x^2y
Who sold land to the Quakers in New Jersey?