dee1426 dee1426
  • 17-02-2019
  • SAT
contestada

if the price of 1 gallon of milk is 4.00 and the price of 1 loaf of bread is $2, then what is the opportunity cost of buying 1 gallon of milk with a budget of $4​

Respuesta :

rosi1813
rosi1813 rosi1813
  • 19-02-2019
You get more out of the gallon of milk then a loaf of bread.
Answer Link

Otras preguntas

population and geography may be boon to development . justify .​
39. Increased ______ can make a stressed driver worry excessively, driving too slow or attempting to avoid dangers that don't exist. A. nervousness B. anxiety C
There are 768 beds in a hospital. Each floor has 64 beds. How many floors are there?
Why should you understand what you can and cannot copyright?
line q passes through points (10, 6) and (1, 2). Line r is perpendicular to q. What is the slope of line r?
What is Legal Process of Khula in Pakistan
classify the animal hydra and plant mustard with two characters of each​
In the analogy of a cell as a school, lysosomes could be thought of as... A. a janitor. B. a teacher. C. a music teacher.
Estimate 26 to the nearest tenth. Then locate 26 on a number line.
Dhruv jogs 8ft per second find the rate in miles