amrit9 amrit9
  • 16-04-2016
  • Mathematics
contestada

You can buy jars of olives in two sizes.
Jar A: 800g for $12.40
Jar B: 500g for $8.20


Which jar is better value?

Respuesta :

FletchXYZ
FletchXYZ FletchXYZ
  • 16-04-2016
Jar A has better value, as it has more grams of olives for every dollar.

[tex]\frac{800}{12.40} = 64.52[/tex] grams per dollar

[tex]\frac{500}{8.20} = 60.98[/tex] grams per dollar
Answer Link

Otras preguntas

how does the setting effect the mood of the story
How do I set this up
Review the hypothesis. If the amount of water people drink every day affects the concentration of certain hormones in their blood, then increasing the amount o
How did the first Punic war differ from the second war?
Can someone help me with this one Thx:)
displacement and velocity are examples of scalar quantities. true or false
Can someone help me find the perimeter. 30 pts and brainliest!!
What was Francisco Pizarro goal
According to the poem, how are colonizers repaid by those they colonize? Check all that apply.
which of the following are examples of civil liberties ? (choose more than one answer) a- shooting a person in anger b-protesting on a busy street c-speeding i