miasparkles12 miasparkles12
  • 21-04-2016
  • Mathematics
contestada

If 10 bags of Hot Cheetos cost $3.50, then how much does 1 cost?
ASAP please with explanation

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 21-04-2016
If 10 cost $3.50 in order to find the cost for 1 we need to divide the cost by the total number of bags.

3.50/10 = $.35 a bag
Answer Link
ljin3634
ljin3634 ljin3634
  • 21-04-2016
The answer is 35 cents because since 10 bags cost $3.50, you first do 350 divided 10, which equals 35. That means that each bag costs 35 cents. Hope it works!!!
PLZ MARK AS BRAINLIEST ANSWER!!! THX
Answer Link

Otras preguntas

The Declaration of Independence was most clearly influenced by the political philosophy of
Thames is to river as. A) Egypt is to Nile. B) animal is to bear. C) river is to Amazon. D). United States is to country
who is theodora i need help
luna ray has 5 orange picks and no green ticks. You add some green picks so 1 in every 3 picks is orange . How many picks are there now?
You can't make a silk purse out of a sow's ear
It is nearly impossible to blank solids and liquids
Pamilihang may ganap na kompetisyon?
what is the total amount of heat required to completely melt 347 grams of ice at its melting point? 1)334 J2) 1450 J3) 116,000 J4) 784,000 J
I need help please these problems are causing me trouble
Dexter and Tisa enjoy their dog even though the dog barks at and chases all the neighborhood cats. The odd thing, though, is that Tisa's friend Maria has a big