smartestgirlever2
smartestgirlever2 smartestgirlever2
  • 21-04-2016
  • Mathematics
contestada

Esmeralda bought " p" pounds of peanuts at $3 per pound and " a" pounds of almonds at $6 per pound . write an algebraic expression for the cost of Esmeralda's purchase.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 21-04-2016
 answer would be 3p+6a
Answer Link

Otras preguntas

The inflammatory response is called a general defense because?
Can someone read my essay and say what I have to improve also tell me what I should put for my conclusion. Thank you! “Love Exists” True
Why does Dally sneak in to the movies?
Solve this equation for x in terms of y: 3x+2y=4
if an explosive shell can travel 500 yards in 1.5 seconds, a shell bursts with a 25 yard diameter of damage and it takes 3 seconds for the fuse i the shell to g
What's the 7th number of pi ???
Is the federal system the best way to govern the US?
why do humans need nitrogen to survive?
how many counts does a semibreve have
write an expression which solves for the radius of an object having the circumference of 30 feet