jositule jositule
  • 17-03-2019
  • Mathematics
contestada

A Grocery store sells steak for $6.10 per pound.What would be the cost of 2 3/5 LB of steak?

A Grocery store sells steak for 610 per poundWhat would be the cost of 2 35 LB of steak class=

Respuesta :

wiseowl2018
wiseowl2018 wiseowl2018
  • 17-03-2019

Answer:

The cost would be $15.86

Step-by-step explanation:

The cost of 1 steak is $6.10

The cost of 2 3/5 steaks will be

Cost of  2 3/5 steaks = 6.10 * 2 3/5

Cost of  2 3/5 steaks = $15.86

Answer Link

Otras preguntas

2. What happens in the process of photosynthesis? A. Plants transform energy from the sun into chemical energy. B. Plants use oxygen to store energy in food. C.
Which statement below best applies to the following expression?
What is the BEST example of checks and balances in action?
Plz can you help Me with this work
how effective in the CPR to a none breathing and no pulse patient?​
will give branliest how do i Translate a algebraic expression into verbal expression?
help please I will mark brainliest for the first person who answers ​
Two of the angles in a triangle measure 107 and 19
25. The ability of one substance to dissolve in another at a given temperature and pressure is known as: a. Solubility b. Freezing point c. Melting point d. Con
write as a single fraction in their lowest terms: 2/x + 1/x-3