24aazmud 24aazmud
  • 20-03-2019
  • Mathematics
contestada

Find the unit price.
6 notebooks for ​$6.42

Respuesta :

BaileyIslaRose
BaileyIslaRose BaileyIslaRose
  • 20-03-2019

Answer:

the answer is$1.07

Step-by-step explanation:

You divide 6.42 by 6

Answer Link
Аноним Аноним
  • 20-03-2019

Answer:

the answer is $0.93 for each note book

Step-by-step explanation:

there are six notebooks you have to find the price of each so you have to divide 6 and 6.42 plz give me brainliest

Answer Link

Otras preguntas

how do you subtract and reduce 9 - 2 over 5
Graph f(x)= -0.25x+4 HELP ASAP PLEASE!!!
David ate 80 blueberries in 1 hour. How many did he eat in fifteen minuets? Fill in the double number lines to show your thinking.
how do I find the dilation, though it’s not on a graph ?
What can the reader infer from the passage about Hsiang Lin’s wife
Nicola is multiplying 1/6 by 4/2
The price of dress fabric is proportional to the length of fabric purchased. The graph shows this relationship. What is the unit rate for the price to the le
PLEEZZ HELP ASAP4<4(6y-12)-2y Y≥2 Y≥4/11 Y<3 Y≤-3 4x+3<3x+6 x<9/7 x>9 x<9 x<3 -5r+6≤-5(r+2) r<0 No solution All real numbers r -2(6+s)≥
The total of the equation is 170. What are the three consecutive numbers? Explain your answer.
The pea aphid, a type of insect, contains light-capturing pigments in its exoskeleton. Pea aphids gained the ability to synthesize these pigments from genes tra