jazir1129 jazir1129
  • 20-03-2019
  • Mathematics
contestada

at the market 5 light bulbs cost $9 how much do light bulbs cost

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 20-03-2019

Answer:

$1.80

Step-by-step explanation:

Divide the cost with the amount.

9/5 = 1.8

1.8 = $1.80

$1.80 is your answer.

~

Answer Link
yungcee247 yungcee247
  • 20-03-2019

Answer:

The light bulbs cost 1 dollar and 80 cents each.

Step-by-step explanation:

You divided the cost, 9 by the amount of light bulbs, 5.

9/5 = 1.8

Answer Link

Otras preguntas

Can you reduce 155/96
The nurse observes that a patient has yellow dullness of the skin, weight gain, and severe hair loss. what will the nurse suspect?
When you solve a problem involving money, what can a negative answer represent?
How do you think school will be for Doodle? (The Scarlet Ibis)
Which conjunctive adverb best connects the independent clauses in this sentence? Justin was hungry for something sweet; _____, he wanted strawberries.
Teresa says she stacks about 7 dishes by hand every minute. What line represents Teresa’s statement? Line a Line b Line c Line d
Is grew up in Alabama a sentence? Explain.
One cell sends second messengers to another cell through gap junctions. what type of signaling would this be considered?
What does the prefix add mean in the word addictive
Yolanda's sunflower plant was 64.34 centimeters tall in July. During August, the plant grew 58.7 centimeters. How tall was Yolanda's sunflower plant at the end