melcismithow7xj7
melcismithow7xj7 melcismithow7xj7
  • 21-03-2019
  • Mathematics
contestada

Macadamia nuts are $73.70 for 5 pounds. If you bought 7 pounds pounds, how much would it cost?​

Respuesta :

pebbles2005
pebbles2005 pebbles2005
  • 21-03-2019

The cost would be $103.18. It would be 14.74 per pound times 7 pounds=$103.18. Hope this helps

Answer Link
kimora76 kimora76
  • 22-03-2019
$103.18 dollars


I just divided 73.70 by 5, and got 14.74. then multiplied 14.74 by 7 and got $103.18 dollars for 7 pounds. Hope this helps !!!!! :)
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following describe some of the changes seen in musical form written after 1945? (Check all that apply) -A. It follows its own laws - B. Composers o
do this look right? its asking for the correct formal command
PLEASE HELP ME ITS IMPORTANT!
what is 4x^2-12x-7 in factored form
Place the following educational reforms in chronological order.___
clark hires dell, a real estate broker, to sell his beach house. the house is destroyed in a storm before it can be sold. dell is clark’s agent
Which of the following arguments is in favor of floating exchange rates?A. A country's ability to expand or contract its money supply should be limited by the n
plss help me for branleist
Texas specializes in
simulation models and expert systems are useful tools for determining maintenance policies.T/F