rougiatoubah1 rougiatoubah1
  • 17-04-2019
  • Mathematics
contestada

a grocery store sells a bag of 5 lemons for 2$. watnis the unit cost of each lemon in the bag

Respuesta :

angelyna27
angelyna27 angelyna27
  • 17-04-2019

Answer:

$0.4

Step-by-step explanation:

Unit cost = cost / number of items

Unit cost = 2/5

2 divided by 5

Answer Link

Otras preguntas

3. What continent with 54 countries, where all but two countries were taken over by Europeans? Help!!!
What does the proletariat do in a Communist society?
What is the answer to -3+10
Evaluate a+b+cd if a=7/8 , b=−7/16 , c=0.8 , and d=1/4 . Write your answer as a fraction in simplest form.
Menciona los antecedentes de la narrativa latinoamericana.
why is food science an applied science ?
how has the Internet has enabled the growth of graphic communications?
In 1932, ______________ took advantage of discontent with Ross Sterling administration to narrowly defeat him in the Democratic primary for governor.
Supply the missing value if y varies directly to v and w and inversely to z
What is the slope? ……