fatim9
fatim9 fatim9
  • 17-04-2019
  • Mathematics
contestada

A 20-ounce bag of popcorn costs $2.80. If the unit price stays the same, how much does a 35-ounce bag of popcorn cost?

A. $3.60
B. $4.00
C. $4.50
D. $4.90

Respuesta :

24dapnk14dastnk 24dapnk14dastnk
  • 17-04-2019

Answer:

I think the answer is C

Answer Link

Otras preguntas

12. On a math test, Ana writes 9 as the solution to 27. PART A Find the correct solution.
( join the sentence)1. it is simple. even a child can do it.(Change the voice)1. They made him the king.2. He found the boy laughing at him. ​
What is the setting's role in helping to establish characterization in a story? O A. It shows past events that happened in the story's location. OB. It shows th
Find the value of √45 × √20
Can some help me, please?
Imagine you are a criminologist working and teaching at a major university in a town called Pearville. You've just discovered that the major retailers in Pearvi
When is the best time for you do work on school related stuff?
An effectively distributed résumé will help you get an interview. Please select the best answer from the choices provided T F
Need help with multiplying a whole number with a fraction
why did the United States adopt a policy to not directly tax the goods it exports?