wacondamitchell wacondamitchell
  • 20-06-2019
  • Mathematics
contestada

Eileen purchased 3.4 pounds of apples at the total cost of $19.72. If she purchases 6.2 pounds of apples at this store, how much would it cost?

Respuesta :

fazaima328
fazaima328 fazaima328
  • 20-06-2019

Answer:

$35.96

Step-by-step explanation:

19.72 divided by 3.4 = 5.8

5.8*6.2 =35.96

Answer Link

Otras preguntas

Jack baked 38 biscuits. he can store them in boxes of 10 biscuits or as single biscuits. what are all of the different ways Jack can store the biscuits?
How many years are house members elected
What is A person of mixed Spanish and Native American heritage is called a?
Which of the following was a position of the Whig Party during the Jackson administration? A.) Favored state and local funding of roads B.) Opposed Indian remov
Is there a relationship between the different of the integers and the distance between them?
Which of the following describes what a person is doing when he asks specific questions in order to establish focus in a study about the past? A. Thinking chron
How do write 412.638 using expanded form using decimals
What is smaller 3.345 or 3.3 or 3.35?
If a basketball travels a distance of 4 meters in 5 seconds, what is its average speed?
What is the quotient of 43 divided by 3