niyagpaaa niyagpaaa
  • 20-06-2019
  • Mathematics
contestada

Ivan and Jeff buy a package of 8 pens for $4.00. Ivan wants 5 of the pens, and Jeff wants 3.
How much should each student pay?​

Respuesta :

fazaima328
fazaima328 fazaima328
  • 20-06-2019

Answer:

Ivan: $2.50

Jeff: $1.50

Step-by-step explanation:

4.00/8 = 0.50

Each pen costs 50 cents

5*0.50= 2.50

3* 0.50 = 1.50

Answer Link

Otras preguntas

Why did some African nations transition smoothly to independence while others experienced conflict?
What is an icon a a religious work of art depicting holy people and/or events b a sacrilegious statue worshiped by heathens called iconoclasts c artwork painted
according to the school rules, Carol has to convince 60% of her classmates to vote for her in order to be elected class president. there are 32 students in her
Can you simplify 15/18
A rectangular pyramid has 5 faces. How many triangles and how many rectangles form a rectangular pyramid?
How did building New England towns and cities around a common help colonies develop a diverse economy?
did Columbus ever reach Asia
A ‘doe’ is what kind of animal?
What role does an mRNA molecule play in the flow of information for protein synthesis?
How did the industrial revolution and factory system contribute to the growth of food processing?