serenahoran07 serenahoran07
  • 17-07-2019
  • Mathematics
contestada

Kinley bought 3 notebooks that cost the same and a poster that cost $6. She spent $20.40 in all. What was the cost of each notebook?

Respuesta :

absor201
absor201 absor201
  • 17-07-2019

Answer:

the cost of each notebook is $4.8

Step-by-step explanation:

Cost of each notebook= ?

Cost of a poster = $6

Total amount she spent = $20.40

If we subtract the cost of poster from total amount we get the cost of 3 notebooks.

$20.40-$6

=$ 14.4

It means the cost of 3 notebooks = $14.4

To find the cost of each notebook divide the cost of 3 notebooks by the number of books.

=14.4/3

=$4.8

Thus the cost of each notebook is $4.8....

Answer Link

Otras preguntas

35% of the students in a school of 2060 are freshmen. How many students in the school are freshmen
Write thirty-six-thousandths un standard form.
which expression is rational? 6.27316543222718… square root of 2 square root of 14. square root of 49
use properties to find the sum or product 4x60x5
write 108.92 in expanded form
If the perimeter of a square is 96 inches, what is its area
jean wrote two correct variable expressions to represent the phrase “the quotient of a number and 3.” which variable expressions could jean have written? select
How did elevated trains and subways improve urban transportation? a)by using horses and carriages to commute b)by making the automobile unnecessary c)by transpo
Given x less than y, compare the following expressions and determine which is greater: 2x-y;2y-x. Explain your answer.
was Abraham the first prophet