lgtravis83
lgtravis83 lgtravis83
  • 17-09-2019
  • Mathematics
contestada

Find. The total pay 11.50 per hour for 40 hours.Time and a half for 7 hours

Respuesta :

putintsevsophiya
putintsevsophiya putintsevsophiya
  • 17-09-2019

Answer:

$2.25

Step-by-step explanation:

First, you divide $11.50 into 40 hours to find the unit rate for 1 hour, which is $0.287 or $0.3. Then you´d multiply $0.3 by 7.5 to get $2.25

Answer Link

Otras preguntas

I need help solving this question.
What kind of hardship did many civilians face during the war?
Marco and Drew stacked boxes on a shelf. Marco lifted 9 boxes and Drew lifted 14 boxes. The boxes that Drew lifted each weighed 8 lb less than the boxes Marco l
Develop a model that can be used to explain the stages of growth and development in a human. Read the following statements. What is the correct order for each
whats the cube root of negative 125
How did Booker T. Washington’s Atlanta Compromise Speech enable him to help provide educational opportunities for other African Americans?
A sociopolitical, military, and economic conflict between the western world and its eastern communist regimes from the end of WWII through 1991.
which congruence theorems can be used to prove EFG congruent to JHG
In a race, a bicyclist travels 108 miles in 6 hours. What is the unit rate in miles per hour?
Round to the nearest ten thousandth 4.79579054