ikemefuna8 ikemefuna8
  • 17-09-2019
  • Mathematics
contestada

8 oz of soda is for $2.98 or 6 oz soda for $2.79​

Respuesta :

pdaniels2002 pdaniels2002
  • 19-09-2019

Answer:8 oz for $2.98 is the best deal

Step-by-step explanation:

$2.98 ÷8 = $0.3725 per oz

$2.79 ÷ 6= $0.465 per oz

Answer Link

Otras preguntas

What is the difference between weather and climate? A. Weather is a long-term average; climate is short-term conditions. B. Weather represents short-term condit
Mr. Snider is tiling the floor. The floor is 16 tiles long and 9 tiles wide. The center section is 15 tiles long and 5 tiles wide. How many tiles are in the bor
please is phisics basic ekekekekekeek
Kingston Company uses the dollar-value LIFO method of computing inventory. An external price index is used to convert ending inventory to base year. The company
Question 1 (1 point) v Saved What is the supreme law of the land?
Is a private enterprise economy heavily regulated by the government?
An amount of solid barium chloride, 20.8 g, is dissolved in 100 g water in a coffee-cup calorimeter by the reaction: BaCl2 (s)  Ba2+(aq) + 2Cl−(aq) The water i
7 + n / 6plz help me out​
The average, year after year conditions of temperature, precipitation, winds, and cloud in an area are known as its
a car has a kinetic energy of 5.32*10^5 j when traveling at a speed of 20 m/s what is its mass