skateyo4380 skateyo4380
  • 18-09-2019
  • Business
contestada

If 18,000 units are produced and sold, what is the variable cost per unit produced and sold

Respuesta :

canigeloy
canigeloy canigeloy
  • 18-09-2019

Answer:

Not enough information provided

Explanation:

An amount can´t be provided as data is insufficient.

To know the total variable cost is necessary to have the cost of Materials, Direct labor and Indirect costs associated to production process.

Therefore, the variable cost per unit is the sum of them, divided by 18,000.

Answer Link

Otras preguntas

The secretion of hormones from the anterior lobe of the pituitary gland is largely controlled by
what is 23.5 is in expanded and word
Flexibility exercises have been prescribed successfully to treat ____.​
What is the volume of a cube with 1cm on each side
31% of what is 37 miles?
What is the Psychological methods of Macbeth
Which is an example of an algebraic expression? A. 88 = d + 14 B. j – 34 = 21 C. 16 + t D. 8 – 4 = 4
Choose between the preposition "à cause de" and the conjunction "parce que" in each sentence. 23. Je vais à la gare ______ Marc arrivé de Paris. 24. Je vais che
A total of $4000 was invested, part of it at 8% interest and the remainder at 11%. if the total yearly interest amounted to $365, how much was invested at each
Find the range of the given data set.