a4lComp8uppystechny
a4lComp8uppystechny a4lComp8uppystechny
  • 18-05-2016
  • Mathematics
contestada

Kate paid $5.31 for onions. Onions cost $0.45 per pound.

How many pounds of onions did Kate buy?

A.
118 pounds

B.
53.1 pounds

C.
11.8 pounds

D.
2.39 pounds

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-05-2016
5.31$ divided par 0.45$ = 11.8 pounds

Which means , c) .
Answer Link

Otras preguntas

Which of these cell structures convertss nutrients to energy for cell functions ?
Need help solving and graphing on number line
Scissors cost $3.79, tape for $2.57, and pens for $5.80. The sales tax is 6.25%. What is the amount of tax for the purchases?
Estimate 8% of 259. A.)30 B.)24 C.)25.5 D.)26
The ratio of men to women working for a company is 4 to 7.If there are 52 men working for the company, what is the total number of employees?
If y=my+b is the equation of a line perpendicular to the line y=5x-2, what is the value of m
each chemical element is made up of only one kind of what
What is the fastest thing known to man?
20 POINTS!!!!Solve by the linear combination method (with or without multiplication).x + y = 1000.07x + 0.05y = 5.8a. ( 20, -50 )b. ( 50, 50 )c. ( 10, 30 )d. (
Match each item with its place of origin in Mexico. 1. Guanajuato Copper Canyon 2. Guadalajara una universidad de medicina muy famosa 3. Chihuahua Diego R